Po 06132027
Út 07142128
St0108152229
Čt0209162330
0310172431
So04111825 
Ne05121926 

Výzva k zapojení se do ochrany přírody!

21.06.2020

Zapojme se do výzvy, kterou podpořil Český svaz ochránců přírody a Klub českých turistů.

Nikomu nesmí být lhostejné, v jakém životním prostředí žijeme. Pomozme ho vytvářet a také chránit!  

http://nejsemprase.cz/


 Desatero cool výletníka

 Odpadky patří do batohu Odpadkových košů na horách ani v lese moc nenajdeš. Neodhazuj proto odpadky, PET lahve, cigaretové špačky ani slupky od banánů a odnes je s sebou.

  • Co přineseš, to odneseš

Základní pravidlo každého výletníka? Zabal si pouze to, co potřebuješ a doneseš zase zpátky. Ke svačině nezapomeň přibalit igelitový pytlík. I plast může být na horách užitečný, pokud se dobře použije. Zabalíš do něj zbytky jídla, nic z něj nevypadne, nevyteče, po použití ho umyješ a příště znovu použiješ!

  • Když zahodíš kapesník, nebudeš cool výletník

Každý odhozený papírový kapesník vydrží v přírodě 5 měsíců. Dobře si proto rozmysli, jestli je opravdu nutné ho použít a pak zahodit.

  • Když to jinak nejde, zahrabej ho někde

Když už kapesník použiješ, zahrab ho. Rychleji se rozloží a určitě se příjemněji kouká na zelený mech než na zem “zasněženou” bílými kapesníky.
POZOR: VLHČENÝ UBROUSEK NENÍ PAPÍROVÝ KAPESNÍK. JE TO PLAST, KTERÝ DO PŘÍRODY NEPATŘÍ, PROTO HO NEZAHRABÁVEJ A ODNES HO Z LESA PRYČ!

  • Slupka i ten vajgl, jsou zas jenom brajgl

Ptáš se proč ani slupku od banánu? V našich lesích banány nerostou a hlavně: každá slupka je napuštěna chemikáliemi, které se pak dostávají do půdy. Představ si, že by ji zahodil každý. No, a cigaretové špačky jsou ještě horší.

  • Netvoř historii svým odpadem

Každý odhozený předmět zanechá v přírodě stopu. I když se po čase rozpadne. Už víš, že kapesník se rozkládá asi 5 měsíců. Banánová slupka dokonce o měsíc déle, cigaretový špaček a plechovka 15 let, igelitový sáček 25 let, žvýkačka 50 let, plastová láhev přes 100 let a sklo se nejspíš nerozloží nikdy.

  • Příroda, to je chrám

Táta Homolka říká: „Příroda, to je chrám“. Nebuď sobec a mysli i na ty, co přijdou po nás. Určitě nechceš, aby tvoje pravnoučata znala zelený les už jen z hodin přírodopisu a tvých starých selfíček.

  • V přírodě nejsi sám

V přírodě jsi na návštěvě. Žije tam spousta zvířat i rostlin, kterým svým vstupem narušuješ jejich obydlí. Respektuj to, nedělej zbytečný hluk a vol raději vyznačené turistické stezky. Příroda je pro nás odjakživa nejdostupnější oázou klidu, tak proč si to kazit?

  • Uklidit po druhých je cool

Chraň přírodu nejen tím, že odneseš svůj odpad. Seber i nepořádek, který vypadl někomu jinému. Když budeme všichni dodržovat i toto pravidlo, budou hory, lesy i louky super místo pro nás všechny.

  • Mamko, taťko, nauč děti - les je k túře, koš na smetí

I ten nejmenší výletník by měl znát základy toho, co a jak se v přírodě sluší a patří. Proto prosíme, mámo, táto, strejdo, teto, naučte jednoduché zásady i svá prťata. Bude je to na výletě víc bavit a pomůžou nám zachovat naši přírodu krásnou pro další generace.

  • ... a nezapomeň, že příroda není záchod

Každý si musí občas odskočit za smrček, mysli ale na to, aby po tobě nezůstala hromádka papíru nebo spoušť v borůvčí.

Chceš přece přijít z výletu a s palcem nahoru si říct: já #nejsemprase